nyitomontazs

logo mobil

Magyarországi Lengyelség Napja

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!  Közeledik a Magyarországi Lengyelség Napja, amely évek óta a magyarországi lengyelség legnagyobb ünnepsége, ez az idén június 23-án Budapesten kerül megrendezésre. Az ünnepség részletes programja a mellékletben megtekinthető.

Figyelem, fontos!

Tájékoztatunk mindenkit, hogy 2024 április 15-től visszavonásig a budapesti Lengyel Ház kulturális termében építési munkálatok folynak. További részletek a HIRDETÉSEKBEN megtalálhatók.

Németh László műfordítói tábor

Idén kilencedik alkalommal hirdetjük meg a Németh László műfordítói tábort. A táborba olyan jelentkezőket várunk, akik szívesen ismerkednének és foglalkoznának lengyel nyelvű szépirodalmi szövegek magyarra fordításával.

Beiratkozás a Lengyel Iskolába

A Lengyel Nagykövetség mellett működő Lengyel Iskola felvételt hirdet a 4, 5 és 6 évesek számára az általános iskola 1. osztályába, valamint a középiskola 1. osztályába - az általános iskola 8. osztályát követően.

Nemzetiségi önkormányzati választás

A közeledő, várhatóan 2024. június 9-én esedékes nemzetiségi önkormányzati választásra figyelemmel, a nemzetiségi önkormányzati választásra való felkészülés jegyében néhány fontos rendelkezésre szeretnénk felhívni a figyelmet.

Nemzetiségi média

Derenku Búcsú Derenku Búcsú

  2024. július. 11. (csütörtök)


Időpont: 2024 július 28, 10:30 óra Helyszín: Derenk

Bővebben

„A jó barát ellen” „A jó barát ellen”

  2024. július. 09. (kedd)


Helyszín: Sárospatak, Erzsébet út 19 Időpont: 2024 július 12, 11:00 óra

Bővebben

Esztergom: Szent Kinga szentté avatásának 25. évfordulója Esztergom: Szent Kinga szentté avatásának 25. évfordulója

  2024. július. 02. (kedd)


A lengyelországi ószandeci Szent Kinga Egyesület 2024 június 29-én szeretettel várta az érdeklődőket Szent Kinga szentté avatásának 25. évfordulója alkalmából megtartott emléktábla avató ünnepségre, amelyen az emléktáblát az egyesület finanszírozta.

Bővebben

Nemzetek Fesztiválja – LENGYELORSZÁG Nemzetek Fesztiválja – LENGYELORSZÁG

  2024. július. 02. (kedd)


2024 június 29-én a Budapest VI. kerületi Hunyadi téren megrendezésre került a Nemzetek Fesztiválja, amelyen Lengyelország igen gazdagon képviseltette magát.

Bővebben

Végetért a „Nyaralás Istennel” Végetért a „Nyaralás Istennel”

  2024. július. 02. (kedd)


Június 29-én, a lengyelországi gorlicei polgármester, a Bieczi Városi Önkormányzat, valamint a Szent Hedvig Katolikus Egyesület küldöttjeivel véget ért a már hat éve megrendezett „nyaralás Istennel” idei programsorozata, amely június 23 és 29 között került megrendezésre.

Bővebben

A szocializmus csapdájában…Mitrovits Miklós könyvének bemutatója A szocializmus csapdájában…Mitrovits Miklós könyvének bemutatója

  2024. július. 01. (hétfő)


Június 28-án a Lengyel Művelődési Ház a budapesti Bem József LKE aulájában megrendezésre került Mitrovits Miklós magyar történész „A szocializmus csapdájában” című könyvének bemutatója. Politika, gazdaság, kultúra és sport a magyar-lengyel kapcsolatokban (1945-1990) (a cím lengyelül: W pułapce socjalizmu. Polityka, gospodarka, kultura i sport w stosunkach węgiersko-polskich (1945-1990).

Bővebben

A mai napon átvették mandátumukat az Országos Lengyel Önkormányzat képviselői A mai napon átvették mandátumukat az Országos Lengyel Önkormányzat képviselői

  2024. június. 25. (kedd)


A megbízóleveleket dr. Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke és dr. Sasvári Róbert, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke adta át.

Bővebben

Fiatal alkotók lengyel inkubátora Fiatal alkotók lengyel inkubátora

  2024. június. 24. (hétfő)


További információ olvasható a Fiatal alkotók lengyel inkubátorának sajtó felhívásában.

Bővebben

A Magyarországi Lengyelség Napja 2024 A Magyarországi Lengyelség Napja 2024

  2024. június. 23. (vasárnap)


2024 június 23-án Budapesten megrendezésre került az Országos Lengyel Önkormányzat által szervezett Magyarországi Lengyelség Napja, amelyet a hagyományoknak megfelelően Szent László napja körül rendeznek.

Bővebben

Budapest: virágok az 1956-os Poznańi Június Emlék Kopjafájánál Budapest: virágok az 1956-os Poznańi Június Emlék Kopjafájánál

  2024. június. 23. (vasárnap)


Budapesten van néhány szimbolikus hely, amely összefügg a lengyel 1956-os eseményekkel. Ezek közül az egyik a budapesti Lengyel Templom mellett található, amelynél 2024 június 23-án a délelőtti szentmise előtt koszorúzási ünnepséget tartottak.

Bővebben

Magyarországi Lengyelség Napja

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! 

Közeledik a Magyarországi Lengyelség Napja, amely évek óta a magyarországi lengyelség legnagyobb ünnepsége, ez az idén június 23-án Budapesten kerül megrendezésre.

Az ünnepség részletes programja a mellékletben megtekinthető.

Bővebben...:

Figyelem, fontos!

Tájékoztatunk mindenkit, hogy 2024 április 15-től visszavonásig a budapesti Lengyel Ház kulturális termében építési munkálatok folynak.

További részletek a HIRDETÉSEKBEN megtalálhatók.

Németh László műfordítói tábor

Idén kilencedik alkalommal hirdetjük meg a Németh László műfordítói tábort. A táborba olyan jelentkezőket várunk, akik szívesen ismerkednének és foglalkoznának lengyel nyelvű szépirodalmi szövegek magyarra fordításával.

Bővebben...:

Beiratkozás a Lengyel Iskolába

A Lengyel Nagykövetség mellett működő Lengyel Iskola felvételt hirdet a 4, 5 és 6 évesek számára az általános iskola 1. osztályába, valamint a középiskola 1. osztályába - az általános iskola 8. osztályát követően.

Bővebben...:

Nemzetiségi önkormányzati választás

A közeledő, várhatóan 2024. június 9-én esedékes nemzetiségi önkormányzati választásra figyelemmel, a nemzetiségi önkormányzati választásra való felkészülés jegyében néhány fontos rendelkezésre szeretnénk felhívni a figyelmet.

Bővebben...:

Az Érdi Lengyel Magyar Kulturális Egyesület 2017. évi partiumi kirándulásáról

Az Érdi Lengyel Magyar Kulturális Egyesület 2017. május 6-7-én a Szent László év és Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából a Partiumba szervezett kirándulást. A legendás lovagkirály alakjához számos csodás történet kötődik, melyek közül Arany János nem egyet megörökített balladái sorában. A kirándulás két fontos célállomása ezért Nagyvárad és Nagyszalonta lett.
A Budapestről kigördülő autóbusz biztonságosan szállította egyesületünk tagjait a kelet-magyarországi tájakon keresztül, miközben elnökünk Bazsóné Megyes Klára az utazással kapcsolatos praktikus és kulturális információk garmadát osztotta meg velünk. A határ felé közeledve Arany János Szent Lászlóról szóló balladája hangzott el. .Nagyváradon találkoztunk Farkas László honismereti vezetővel, aki vezetett bennünket, valamint intézte a múzeumokba való belépésünket.
A Sebes-Körös partjain elterülő városban kísérőnk elsőként a Rulikowski temetőbe kalauzolt el minket, ahol megkoszorúztuk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc lengyel származású vértanújának, Rulikowski Kázmérnak a síremlékét. A koszorúzás és a lengyel és magyar himnusz eléneklése után folytattuk utunkat Nagyvárad barokk negyedébe, a kanonok sor és a püspöki palota irányába.
A kanonoksor előtt Farkas László ismertette a több mint száz éven át épült 253 méter hosszú épületkomplexum történetét.
A székesegyház előtt megkoszorúztuk a templomot alapító László király szobrát, amely egykor a város főterén állt. Románia legnagyobb barokk stílusú római katolikus templomát belülről is megtekintettük, a kincstárat muzeológus vezetésével alaposan megvizsgáltuk. Utunk következő állomása a Szent László térre vezetett. A Fekete Sas palota és az egykori piactér történetével gazdagodva néhányan megtekintették a Szent László plébániatemplomot is. A rövid szabad program alatt lehetőség adódott Ady Endre egyik kedvenc tartózkodási helyére, a színház melletti egykori EMKE Kávéházba (ma Hotel Astoria) beülni.
Délután 6 óra tájban érkeztünk szálláshelyünkre a Góbé Panzióba, ahol hangulatos, festett bútorokkal felszerelt szobák várták a megfáradt utazókat.
A második napon a várat jártuk be Mihálka Nándor régész vezetésével. Többek között megtudhattuk, hogy történelme során Nagyvárad gyakran elpusztult(ennek köszönhető, hogy a XIX.század végén felépülhettek a ma is megcsodált szecessziós épületek), de a vár nem. Gazdag régészeti emlékeinek köszönhetően a látogató korszakokon átívelő képet kaphat a várban zajló életről. És megtudtuk azt is, hogy feltárásra várnak még a régi székesegyház maradványai: a kutató ásatások során nagy valószínűséggel megtalálták László király sírját is. A nagyváradi látogatás a Bémer tér környékén folytatódott, ahol elsétáltunk az Ady Múzeumig, a múltszázadi Müller-cukrászda épületéhez, amely a Wikipédia szerint a „Müllerei”. Farkas László véleménye szerint ez tévedés, mert ezen a néven Várad más pontján található műemlék. Gyönyörködtünk a szecessziós házakban – már amelyiket nem borította védőfólia! Van még tataroznivaló bőven a városban, a sétálóutcán is.
Nagyváradot elhagyva szép élményekkel gazdagodva távolodtunk a történelmi Magyarország egyik, valaha jelentős kereskedelmi központjától, Szent László király nyughelyétől.
Nagyszalonta alig 40 kilométernyi távolságra fekszik Nagyváradtól. A hajdúvárost még Bocskai István fejedelem vásárolta meg Toldi Györgytől egykori katonái, a hajdúk számára. Arany János, Szalonta híres szülötte is hajdú ősöket tartott számon felmenői között, ahogy ez a Csonka-torony bejárata felett látható Arany-emlékmű is megörökíti. Az egykori szalontai vár őrtornya ma a nagy költőnek állít emléket. Egyesületünk megkoszorúzta az emléktáblát, és az Epilógus című Arany-vers elhangzása után megtekintette a kiállítást.
A Csonka-toronnyal átellenben lévő parkban több szobrot is megcsodálhattunk. Egyebek között szobra van természetesen Bocskai fejedelemnek és Kossuth Lajosnak is. Ez utóbbit megkoszorúztuk, és énekszóval tisztelegtünk előtte. Arany János szobránál csoportkép készült, és meghallgathattuk a református templom toronyzenéjét, ami Kossuth-nóta! A város híres szülötteinek szobrai is ide zsúfolódtak. Zilahy Lajos, Sinka István, Kulin György (a róla készült mellszobor az érdi alkotó, Domonkos Béla műve). Kiss István szobrászművész is mellszobrot kapott saját alkotása, a padon ülő Arany Jánost ábrázoló szobor mellett.
Arany János emlékházának megtekintésével zárult az egyesületi kirándulás partiumi programja és a napsütéses kiránduló idő. Szemerkélő esőben búcsúztunk Nagyszalontától, a határt Méhkeréknél léptük át fiatalodva egy órát. Hiszem, hogy a két nap alatt megélt közös élmények szorosabbra fűzték az egyesület tagjai között a kapcsolatot, bővítették ismereteinket a lengyel-magyar közös múlt tekintetében, erősítették kötődésünket a Kárpát-medence kulturális értékeihez.
Dózsa Lajos

A projekt egy 2014-es pályázat keretében a Lengyel Külügyminisztérium pénzügyi forrásaiból is támogatást nyert.

                  

 
szkola polska
 

polski muzeum

 

emet logo 

 

Régebbi hírek

Kapcsolat

Országos Lengyel Önkormányzat
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

OLÖ Intézmények
LMH  |  LNONI  |  LKIésM

Lengyel szószóló

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Lap teteje