biglogo archivum

2025 június 28-án Budapesten az Országos Lengyel Önkormányzat szervezésében megrendezésre került a Magyarországi Lengyelség napi ünnepségsorozat, amelyet rendszerint Szent László napja körül tartanak.

Szent László - II Mieszko unokája, aki édesanyja után lengyel, apja után magyar, 1996 óta a Magyarországon élő lengyelek patrónusa. Az idei ünnepségsorozat a Szent István bazilikában, a magyarországi lengyelség szándékára bemutatott szentmisével kezdődött; a szentmisét Krzysztof Grzelak atya, a Lengyel Perszonális Plébánia plébánosa mutatta be, aki homíliájában emlékeztetett Szent László alakjára, valamint küldetésének aktualitására napjainkban. A bazilikában felgyúlt Szent László lángja, amelyet 2017-ben Rómába vittek, amelyet megszentelt Ferenc pápa.

A szentmisét zeneileg a lengyelországi Andrychówból érkezett „Andropol” fúvószenekar gazdagította. A bazilikában tarka ünnepi menet formájában vonultak a vendégek az Aranytíz Kultúrházba; a menetet Szent László király és kísérete vezette az ünnepi gála helyszínére, ahol a kezdetét vette az ünnepi gála, amely elején elénekelték a lengyel és a magyar nemzeti himnuszt. Az ünnepség emelkedettségét a jelenlévő magas rangú vendégek jelenléte jelezte; az ünnepségen részt vett Jacek Śladewski chargé d’affaires, Marcin Bobiński, a Budapesti Lengyel Nagykövetség Konzuli és Lengyelségi Osztályának vezetője, dr. Papp Dóra, a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság képviselője, Zobolyák Róbert, a Wacław Felczak Alapítvány igazgatóhelyettese, valamint Krzysztof Grzelak, a Lengyel Perszonális Plébánia plébánosa. Az ünnepségsorozat házigazdája, Felföldi Maria, az Országos Lengyel Önkormányzat elnöke volt.

Az eseményen részt vettek a lengyel nemzetiségi önkormányzatok és civil szervezetek – köztük a Bem József Lengyel Kulturális Egyesület, a Szent Adalbert Egyesület, a Polnia Nova Egyesület képviselői, az OLÖ intézményeinek képviselői, valamint a budapesti, illetve szolnoki, miskolci, egri, székesfehérvári, pécsi, veszprémi, érdi, tatai és dunakeszi lengyel közösség küldöttjei. Felolvasásra került Małgorzata Kidawa-Błońska, a Lengyel Köztársaság Szenátusa elnökének a Budapesten ünneplő lengyelséghez címzett levele. A gála legkiemelkedőbb pontja a lengyelségi díjak átadásának ceremóniája volt. A lengyel – magyar barátság elmélyítésében végzett sokéves és gyümölcsöző munkájáért, valamint a lengyel kultúra magyarországi népszerűsítéséért az Országos Lengyel Önkormányzat a Szent László díjat Kovács Ferencnek, Nyíregyháza polgármesterének adományozta. Dr. Kovács Ferenc 2010 óta, immár tizenöt éve tölti be a város polgármesteri tisztségét. Ez idő alatt példaértékű elkötelezettséggel támogatta a magyar–lengyel kapcsolatok erősítését, különösen a városban élő lengyel közösség kulturális és hagyományőrző törekvéseit. Nevéhez fűződik a Nemzetiségi Ház 2012- es létrehozása, amely az országban egyedülálló módon ad állandó, berendezett irodát és közösségi teret a városban működő nemzetiségi önkormányzatoknak – köztük a lengyelnek is – teljes önkormányzati finanszírozással. Kiemelkedő a Nyíregyháza és Lengyelország közötti testvérvárosi kapcsolatok gondozása is. Nyíregyháza három lengyel várossal (Rzeszów, Gorlice, Bielsko-Biała) tart fenn élő, rendszeres együttműködést, amely kulturális, oktatási és turisztikai szinten is aktív. Dr. Kovács Ferenc minden évben személyes patronálásával és anyagi támogatásával biztosítja a Magyar–Lengyel Barátság Napja nyíregyházi megrendezését, valamint számos további, a helyi lengyel közösség hagyományápolásához és kulturális életéhez kapcsolódó eseményt.

Az ünnepség keretében átadásra kerülő, megyei szintű, iskolások számára szervezett „Ki tud többet Lengyelországról?” tematikus vetélkedő díjait is minden évben a polgármester úr biztosítja. A fiatal generációk közötti kapcsolatépítés is fontos számára: több nyíregyházi iskola ápol testvériskolai viszonyt lengyel iskolákkal, ezek a kapcsolatok közös pályázatokban és programokban is megnyilvánulnak. Dr. Kovács Ferenc munkássága példaértékű a magyar–lengyel kapcsolatok fejlesztésében. A lengyel közösség legfiatalabb tagjainak integrációja érdekében végzett sokéves eredményes munkájáért, valamint a lengyel kultúra magyarországi népszerűsítéséért, a magyarországi lengyel nemzetiségi önkormányzatok és a magyarországi lengyel civil szervezetek javaslatára az Országos Lengyel Önkormányzat Magyarországi Lengyelekért díjban részesíti a Bem Óvodát, különösen Małgorzata Banuné Pietrzyk asszonyt, Małgorzata Paloma Juhász asszonyt és Olga Bloch asszonyt. A Magyarországi Bem József Lengyel Kulturális Egyesület székhelyén 2001. január 20-a óta zajlanak óvodai foglalkozások 2,5 és 7 éves kor közötti lengyel származású kisgyermekek számára. A foglalkozások megfelelően képzett pedagógusok vezetésével zajlanak. A foglalkozások fő célja nem csupán a lengyel nyelv tanítása, fejlesztése, ill. gazdagítása, hanem a lengyel kultúra, a hagyományok és szokások átadása a legfiatalabb nemzedéknek. Tevékenységüknek az oktatási-nevelési értékük mellett van egy további célja is: a generációk integrációja és a lengyel kultúra szélesebb körű terjesztése. Az általuk végzett munka, különösen tekintettel a nehéz anyagi körülményekre, személyes elkötelezettséget kíván. A szülők részéről igen kedvezőek a visszajelzések, nagyra értékelik az óvodapedagógusok munkáját, folyamatosan megtapasztalhatják, hogy gyermekeik jó kezekben vannak. Małgorzata Banuné Pietrzyk akinek a neve a kezdetektől, azaz 2001-től összekapcsolódik a Bem- óvodával. Már nyolcnemzedéknyi óvodás gyermek nevelésében vett részt. Az ő vezetésével zajlanak az ének-zene, a ritmikus torna, valamint a színjátszó foglalkozások. Jövőre a Bem-óvodával együtt ünnepelheti itteni munkásságának 25. évfordulóját.

Małgorzata Paloma Juhász több, mint 20 éve osztja meg a lengyel gyermekirodalom gyöngyszemeit az óvodásokkal, vezeti be őket igen nagy odaadással a lengyel népmesék, hagyományok, szokások világába, illetve a természet titkaiba. Igen népszerűek az általa kigondolt matematikai játékok is. Olga Bloch már 10 éve a rajz, a technika és a képzőművészeti foglalkozások nagymestere a Bem- óvodában. Szívvel-lélekkel készíti elő az anyagokat a „művészpalánták” számára. Újabb és újabb kiállítások tanúskodnak a Bemben arról, milyen hozzáértő kezek készítik fel ezeket a tehetséges óvodásokat – ez is ékes bizonyítéka annak, hogy az ő felügyeletével milyen magas szinten folynak a képzőművészeti foglalkozások az óvodában. A Bem óvoda pedagógusai családias hangulatot teremtve vezetik a foglalkozásokat, aminek köszönhetően erősödik az óvoda integrációja az ide járó gyerekek családjaival, és a gyerekek lengyel társaikkal újabb barátságokat köthetnek.

A hivatalos ünnepséget Sylwia Drozdowska és Asztalos András vezette, a gála ünnepséget pedig a Szent Kinga kórus, illetve az andrychówi „Andropol” Városi Fúvószenekar fellépése gazdagította. Az idei Magyarországi Lengyelség napi ünnepség végén lengyelségi közösségünk kapcslatainak megerősítése képpen a vendége állófogadáson és kötetlen beszélgetésen vettek részt.

A projektet az Országos Lengyel Önkormányzat hajtotta végre a Bethlen G. Alapkezelő Zrt., a J. Olszewski Keleten Élő Lengyelek Megsegítéséért Alapítvány támogatásával. A PROJEKT A LENGYEL SZENÁTUS 2025. ÉVI LENGYELSÉGI KÖZÖSSÉGEK ÉS KÜLFÖLDÖN ÉLŐ LENGYELEK FELETTI GONDOSKODÁSA KERETÉBEN KERÜLT FINANSZÍROZÁSRA.

Inf. GP/b, fotó: Pál Barbara, ford. Bóka E.

                  

Kapcsolat

Országos Lengyel Önkormányzat
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

OLÖ Intézmények
LMH  |  LNONI  |  LKIésM

Lengyel szószóló

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Lap teteje