biglogo archivum

Augusztus 16-án az Óhegy utca 11. alatti LKK részleg a Visztulai Csoda 100 éves évfordulója alkalmából meghívta a Lengyel Házba a helyi lengyelséget és Varga Endre híres hadtörténeti történészt.

A magyaroknak a bolsevik győzelem visszatérés lett volna az 1919-es Tanácsköztársaságba, a terror új hullámába és a szenvedésbe. 1920 tavaszától mindezzel tisztában volt Simonyi-Semadam Sándor, utána pedig gróf Teleki Pál kormánya. Magyarország vezetése – az ország lehetőségeihez mérten - ezért hamar cselekvésre szánta el magát. A segítségnyújtás egészen a rigai béke aláírásáig húzódott. A független Lengyelországnak már a kezdetektől fogva fegyverrel kellett kijelölnie és megvédenie határait. Mindhárom egykori megszállt területről voltak hadviselésben jártas honvédek és tisztek, az egyes alakulatok pedig igen eltérő fegyverzettel rendelkeztek. A megörökölt hadiipar nem volt képes ellátni a szükségleteket. Mindezt még a lengyel országos lőszergyártással sem sikerült. Ezért 1918-ban Nyáry Albert, a budapesti Lengyel-Magyar Klub elnöke, valamint a klub titkára, Miklóssi Ferdinánd Leó felajánlották, hogy a lengyeleket magyar lőszerrel fogják majd segíteni. 1919 januárjában Budapestre érkezett a lengyel kormány bizottsága, amelyet Ludwig Monné vezetett. A lengyel kormány felhatalmazta a bizottságot, hogy vegyenek 10.000 puskát és lőszert. Ezen kívül még 20 millió gyalogsági és 20.000 tüzérségi lőszert is gyártottak, de a lengyeleknek készítettek tábori tűzhelyeket és kályhákat is. 80 vagon indult útjára Csepelről 1920 július 17-én, ezekbe pedig 21-22 millió puska lőszer volt elhelyezve. A szállítmány Románián keresztül haladt és augusztus 12-én jutott el Skierniewicébe. A szállítmányt rögtön a kirakodás után a gfrontra irányították. Magyarország így járult hozzá a lengyel győzelemhez. 

A Lengyel Házban megtartott előadáson jelen volt Fialovszky Lajos lánya; Fialovszky Lajos 1919-ben részt vett a Lengyelországba szánt lőszer berakodásában. A programon jelen volt Tomasz Trzciński, a légierő ezredese és katonai attasé a feleségével, Joanna Urbańska, a Lengyel Intézet igazgatója, dr. Rónayné Słaba Ewa lengyel nemzetiségi szószóló, valamint a lengyel civil szervezetek képviselői. A házigazda szerepét Molnár Monika, a Szent Adalbert Egyesület elnöke és az LKK igazgatója töltötte be.

 

Infó:saját, fotó: Pál B.

 

                  

Kapcsolat

Országos Lengyel Önkormányzat
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

OLÖ Intézmények
LMH  |  LNONI  |  LKIésM

Lengyel szószóló

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Lap teteje