Albert Ferenc - Hétmérföldes csizmámban II. Felső-Magyarország-Kárpátalja-Galícia
Várak, erődök, katonai temetők.
Továbbá: Mária Királynő musical dráma szövegkönyv, Pozsonyi csata rockopera szövegkönyv 259 oldal, 60 oldalon színes fotó, keményborító
Ára: 2800Ft. + postaköltség
Budapesten személyes átvétel egy megbeszélt helyen.
„Bús düledékeiden, Huszt romvára, megállék!
Csend vala, felleg alól szállt fel az éjjeli Hold.”
Kölcsey Ferenc - Huszt
Albert Ferencet a rákosligeti Magyar-Lengyel Baráti Kör tagjaként ismertem meg. A szimpatikus, komoly úriemberrel azonban számos XVII. kerületi kulturális rendezvényen összetalálkozom.
Nagy örömmel fogadtuk legújabb kötetének tervét, melyben a lengyelországi Galícia is helyet kap.
A versek közé keveredő leírások sora Magyarországról indulva Kárpátalján keresztül Dél-Lengyelországig vezet bennünket. Túraleírásai keverednek a régmúlt idők történelmi szellemével.
Az Észak-Magyarország területén található Nógrád – Drégely – Hollókő – Somoskő – Salgó – Kisnána – Sirok – Diósgyőr – Ónod – Szádvár – a Szent Koronát rejtő Füzér – Regéc – Boldogkő – Szerencs – az aszútermő Tokaj – az íjászairól nevezetes, földből épült Szabolcs – Sárospatak és Kisvárda várai részletes leírása során többek között Szabolcs vezér, Szent László királyunk, András királyaink, Nagy Lajos király, Csák Máté, Aba Amadé nádorispán, az Anjou Károly Róbert, Perényi Gábor, Szapolyai János király, Szondi György, Báthori Miklós püspök, Ahmed török nagyvezér, Perényi Péter főispán, Rákóczi Zsigmond és György, Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc fejedelem, illetve Brandenburgi Katalin és Lorántffy Zsuzsanna alakjai tűnnek fel előttünk, felsorolni is lehetetlenség őket.
Magam is túravezető lévén, nagy örömmel olvastam eme útleírásokat. Sajnálatos, hogy a Habsburgok önkényes várrobbantásai után a várak jelentős része romként maradt csak fenn. Valamennyi itt leírt várban jártam, néha többször is, és a siroki várban berendezett korszerű vártörténeti kiállítást már meg is tekinthettem. A Diósgyári vár rekonstrukciója is befejeződött. A várak szakszerű ismertetése Gerő László (Szombathely, 1909. május 24. – Budapest, 1995. január 19.) építésztörténész stílusát juttatja eszembe.
Ezután a Felvidéken, a Tisza-könyökben követhetjük nyomon barangoló szerzőnket. A határt átlépve Kárpátaljára érkezünk. A trianoni békediktátum és az azt követő határmódosítások révén a jelenlegi Ukrajnához került terület Munkács – Beregszász – Nagyszőlős – a Kölcsey által ismertté vált Huszt – Dobó István szülőhelyén lévő Szerednye valamint az Aba Amadé illetve Bercsényi Miklós egykori birtokaként ismert Ungvár várai következnek. A Vereckei-hágót átlépve Galícia földjére érünk.
Przemyśl erődváros területén honfoglalás kori magyar lovas sírokat találtak. Az I. világháború nagy csatáiban elesettek temetőivel van tele Gorlice és Limanowa környéke. Ez utóbbi helyen esett el Muhr Ottmár (Kassa, 1860 – Limanowa – Jabloniec, 1914. december 11.) magyar huszártiszt, a 9. Nádasdy-huszárezred parancsnoka is. A kirándulások Wieliczkában fejeződnek be.
A várleírások közötti archaikusnak tűnő időmértékes verssorok méltatják e helyek nagyságát.
A kötet Albert Ferenc a 907. július 3-7. közötti POZSONYI CSATA – rock-opera szövegkönyvével és a MÁRIA KIRÁLYNŐ két felvonásos, történelmi musical drámájával zárul.
Buskó András képviselő
Országos Lengyel Önkormányzat