biglogo archivum

November 26.-án a Budapesten az Új Városháza aulájában megtartották az I. Lengyel-Magyar Ifjúsági Fórumot, amelyen lengyel, magyar és osztrák vendégek is részt vettek.

Jelen volt köztük Kazimierz Kuberski, az Államfői Kancellária Külhoni Lengyelek Kapcsolataiért Felelős Intézetének igazgatója, dr Csúcs Lászlóné Halina lengyel nemzetiségi szószóló, Marcin Sokołowski budapesti konzul, Krzysztof Łachmański, a „Wspólnota Polska” Egyesület elnökhelyettese, Andrzej Wyczawski, az Erasmus+ Program igazgatója és a Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (Oktatásfejlesztési Alapítvány) kuratóriumi tagja, Török Tamás, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala jogi főreferense, Széles Csongor, az Ifjúsági Szervezési Osztály mb. osztályvezetője, Teresa Kopeć, az Ausztriai Polónia Fórumának az elnöke, valamint a Wrocławból, Pécsről és Budapestről érkezett lengyel, polóniai és magyar akadémiai ifjúság.

A fórum egy nagyon fontos elemekét aláírták az Ausztriai Lengyel Szervezetek Szövetsége, a Polóniai Fórum és a Fővárosi Lengyel Önkormányzat közötti együttműködési szándéknyilatkozatot, amely a következő területeket öleli fel: tartalmi együttműködés tudományos és féltudományos konferenciák társszervezésében, az együttműködő felek programban való tevékenységeit célzó kezdeményezésekben való részvétel és tartalmi előkészítés, az információáramlásban való együttműködés, egymás tevékenységének és eredményeinek a népszerűsítése, Lengyelország, a lengyel kultúra és tudomány magyarországi és ausztriai népszerűsítése, valamint a fiatal lengyelek eredményeinek a népszerűsítése az említett két országban.

Tartalmilag gazdag és érdekes volt a konferencia. A nemzeti öntudatról, mint a bennünk alakuló folyamatról beszélt Széles Csongor, az EMMI Ifjúsági Szervezési Osztályának mb. osztályvezetője, Bagi Dániel pedig bevezetette a hallgatóságot a közép-európai kontextusban mutatkozó lengyel-magyar történelmi viszony talányaiba. Mitrovits Miklós (Magyar Tudományos Akadémia) az 1956-os lengyel és magyar kölcsönös folyamatokról és ezeknek (az akkori) lengyel ellenzékre gyakorolt hatásairól beszélt. Szymon Stachera (Wrocławi Egyetem) a történelem nemzeti öntudatra gyakorolt hatásairól tartott előadást, Pálfalvi Lajos (Pázmány Péter Tudományegyetem) pedig Varga Kristóf magyar trilógiájáról beszélt. Agnieszka Janiec-Nyitrai (Eötvös Loránd Tudományegyetem) a polóniai média a magyarországi ifjabb generációkra gyakorolt hatásairól beszélt a Polonia Węgierska havilap mintapéldáján. A program keretében interaktív beszélgetés is volt Mitrovits Miklós moderációjával, az egész rendezvényt pedig a budapesti AZNAP Projekt ifjúsági együttes érdekes előadása zárta.

A fórum házigazdája dr. Várnai Dorota – a Fővárosi Lengyel Önkormányzat elnöke – volt, aki kiemelte hogy a fórum fő célja a fiatalok integrációja és aktivizálása, valamint érdeklődési köreik és szükségleteik új formáinak keresése volt, mindez az „Identitás-Kultúra-Történelem” kontextusában.

A Fővárosi Lengyel Önkorányzat által szervezett rendezvény fővédnökei Tarlós István főpolgármester, Paweł Potyszek a Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (Oktatásfejlesztési Alapítvány) igazgatója és dr. Csúcs Lászlóné Halina lengyel nemzetiségi szószóló voltak. A rendezvényhez a "Wspólnota Polska" Egyesület anyagilag is hozzájárult.

(b.)

                  

Kapcsolat

Országos Lengyel Önkormányzat
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

OLÖ Intézmények
LMH  |  LNONI  |  LKIésM

Lengyel szószóló

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Lap teteje