„Együttélési modellek a Kárpát-medencében. Történelmi tapasztalat és hagyomány: nemzetiségek integrációja a Kárpát-medencében” címmel tartottak kétnapos konferenciát a magyarországi nemzetiségek részvételével június 8-án és 9-én.
A konferencia első napját a Néprajzi Múzeum Dísztermében és Aulájában rendezték. A megnyitó beszédet Fülöp Attila, nemzetiségekért és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár tartotta. Bemutatkozott a tizenhárom magyarországi nemzetiség – bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szlovák, szerb, szlovén és ukrán.
A nemzetiségek egy-egy képviselője mondott rövid bevezetőt a hagyományokról, majd következett a folklór program, végül a különféle nemzetiségek ételeit lehetett megkóstolni.
A lengyel hagyományokról Konrad Sutarski író beszélt, a nemzetiségi műsorban a Polonéz lengyel néptáncegyüttes lépett fel és természetesen a lengyel ízek és ételek sem hiányoztak a terített asztalokról a nap végén.
A konferencia második részére az Országház Felsőházi termében került sor június 9-én, ahol többek között Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Turgyán Tamás, az Országgyűlés örmény szószólója, és Bodó Sándor, a Magyar Néprajzi Társaság elnöke mondtak köszöntőt, majd történelmi és néprajzi témájú plenáris előadásokra került sor.
Mindkét rendezvényen képviseltette magát a magyarországi polónia, jelen volt többek között dr Rónayné Słaba Ewa, az Országos Lengyel Önkormányzat elnöke, Anna Lang, a Lengyel Iskola igazgatója, Molnárné Mónika, az LKK igazgatója és Piotr Piętka, a Lengyel Kutatóintézet és Múzeum igazgatója is.
A konferencia fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke volt, főszervezője a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, társszervezők pedig az Országgyűlés Örmény Szószólói Kabinetje, a Magyar Néprajzi Társaság, a Néprajzi Múzeum, a Magyar-Erdélyi Magyarörmény Egyesület és az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége.
Ijjas Anna