A lengyel függetlenség napja alkalmából az Érdi Lengyel-Magyar Kulturális Egyesület szervezésében Dr. Lagzi Gábor egyetemi adjunktus történész tartott előadást november 7-én Érden a Csuka Zoltán Könyvtárban
A "Hasonlóságok és különbségek - lengyelek és magyarok a 20. században" címmel meghirdetett előadás, illetve az azt követő beszélgetés során valóban képet kaptunk a két ország, a két nép történetének párhuzamairól és történeti eltéréseiről.
Egyesületünk legtöbb programján igyekszünk megismertetni tagjainkkal Lengyelország történetét, kultúráját, ezt tesszük a kirándulásainkon is.
Lagzi Gábor előadásában számtalan utalás volt az általunk fizikailag is megismert történelmi, kulturális jelenségekre: pl. a sanoki skanzenben látott Ferenc József portré utalt Galícia 20. század eleji helyzetére, vagy a katolikus egyház szocializmus kori erősségére mutatnak a hatalmas, aránylag új templomok. De gondolhatunk a nemzetiségi kérdésekre is, hiszen a keleti részen sok hajdani görögkeleti fatemplomot láthattunk, melyek az ukrán népesség régebbi jelenlétére utalnak. És persze a katonatemetők, ahol magyar katonák is nyugszanak, mind a közös 20. századi sorsra emlékeztetnek.
Hasznos, informatív, jó hangulatú volt a Lagzi Gáborral töltött délután. Azt gondolom, méltón emlékeztünk meg a lengyelek számára nagy ünnepről - még akkor is, ha az I. világháború számunkra Trianon tragédiájával végződött, míg Lengyelország számára a függetlenség örömét hozta el 1918.
(inf. Bazsóné Megyes Klára)