November 15-én a Fővárosi Lengyel Önkormányzat Lengyelország Függetlensége Napja alkalmából meghívta a magyarországi lengyeleket az Aranytíz Kultúrházba.
A lengyel és magyar himnusz elhangzása után dr. Várnai Dorota elnök asszony a következőket mondta: „Ma szomorú napon jöttünk össze, nemzeti gyásznapon, amelyen Franciaországot november 13-án ért terrortámadás áldozataira emlékezünk. E tragédia nem csak Franciaország tragédiája, hanem mindannyiunké, hiszen a terrorizmus egész Európát fenyegeti”. Utána egy perces felállással emlékeztek meg a párizsi tragédia áldozatira.
Ezek után az elnök asszony a nemzeti ünnep történetét vázolta fel, köszöntötte a vendégeket, akik között volt: Roman Kowalski Lengyel Köztársaság budapesti nagykövet,és felesége, dr. Csúcs Lászlóné parlamenti lengyel szószóló, dr. Rónayné Słaba Ewa az Országos Lengyel Önkormányzat elnöke, Szentgyörgyvölgyi Gábor, a Belváros-Lipótváros Budapest V. kerület Emberi Jogi, Nemzetiségi és Egyházügyi Bizottságának elnöke, a lengyel nemzetiségi önkormányzatok és a civil szervezetek képviselői, valamint minden lengyel és magyar vendég, akik megtisztelték jelenlétükkel az ünnepséget. Az ünnepség szponzorai: Budapest Főváros Önkormányzata, Emberi Források Minisztériuma, Belváros-Lipótváros Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, Józsefvárosi Lengyel Önkormányzat, Budapest XII. kerületi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, Krakkó Város Önkormányzata. Ezek után Roman Kowalski nagykövet úrbeszédében hangsúlyozta a függetlenség jelentőségét a ma Európájában.
A hivatalos rész után következett Craccovia Danza Udvari Balett lélegzetelállító előadása. Cracovia Danza Udvari Balettet Romana Agnel (Aniel) balett táncosnő és koreográfus alapította. A társulat Lengyelországban egyedülálló, rajta kívül nincs más olyan professzionális együttes, mely a régi lengyel táncokat mutatná be.
Jelenleg 20 előadás van a társulat műsorán, ezekben a tánc különböző stílusait és technikáit mutatja be kezdve a középkortól egészen a 20. századig. Előadásaikban megelevenednek a lengyel történelem különböző alakjai, legendák vagy történelmi események. A koreogáfia sok esetben a régi mesterek koreográfiáinak a rekonstrukciója.
Cracovia Danza társulata sok helyen lép fel – nagy színpadokon és kamara előadásokon egyaránt. Felléptek a varsói Nagy Színházban – a Varsói Operában, a Varsói Kamara Operában, a Bayreuthi Operában, filharmóniákban – Varsóban, Krakkóban, Wrocławban és Łódźban, a Waweli és a Varsói Királyi Palotában, múzeumokban. Évente több mint 200 előadást adnak.
A társulat nem csak egész Lengyelország területén lép fel, hanem a világ több szegletén is megfordult már – többek között Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Ukrajnában, Fehéroroszországban, Kínában, Japánban, Indiában, Marokkóban vagy Egyesült Államokban - ahol sikerrel hozzájárult Lengyelország promóciójához.
Az előadás professzionális és elegáns volt, egyben történelmi leckét is kaptak a nézők. Alla polacca című előadás a régi – 17.-19. századi – hagyományokról mesél, arról tehát, amiben gyökerezik a lengyel kultúra, és ami folyamatosan alakítja a lengyelek nemzeti önazonosságát. Némelyik szokás eltűnt már a történelmi múltban, mások pedig napjainkban is élnek – bár más, módosított formában. Az előadás bemutatja a régi lengyel kultúra szépségét, amely már több száz éve megihleti a legnagyobb európai művészeket is. Hisz Jan Sebastian Bach művei között ott van több polonéz is, és a lengyel táncokat szívesen járták az európai szalonokban.
Az előadás a régi nemesi és népi szokásokat mutatja be. Látni fogjuk a polonézt, a mazureket, kujawiakot, obereket és a krakowiakot, azt az öt táncot, melyet a nemesi udvarokban és a parasztházakban egyaránt táncoltak, de egész Európa színpadjain és szalonjaiban is. A nemzeti táncok mellett az előadásban megjelennek a tánc más formái is: a vidám, az ünnepélyes, a bergamoszka és a polka.
Az Alla polaccában megmutatott régi lengyel hagyomány élővé válik többek között a zenei aláfestésnek köszönhetően, amelyhez felhasználták a népi zene elemei mellett autentikus tánczenés kompozíciókat, Rameau vagy Telemann nagy barokk kori zeneszerzők műveit, továbbá Fryderyk Chopin mazurkáit és Wojciech Kilar Polonezét.
Az ünnepi est nagyon jól sikerült és méltó volt Lengyelország Függetlensége Napjához Gratulálunk a szervezőknek ehhez a szép és sikeres rendezvényhez!
(szerk.)