biglogo archivum

Szeptember 18-án délelőtt 10 órakor a Honvédelmi Minisztérium és az Antall József Tudásközpont közös szervezésében, a lengyel-magyar barátság jegyében bemutatásra került Az élet peremén című dokumentumfilm a budapesti Stefánia Palotában.

Nem véletlen a különleges dátum sem, hiszen 76 évvel ezelőtt, 1939. szeptember 18-án került sor a sorsdöntő határnyitásra, amikor Magyarország megnyitotta kapuit a második világháború elől hazánkba menekülő lengyelek ezrei előtt.
A idősebb Antall Józsefről és Henryk Sławikról szóló film vetítését egy konferenciával kötötték egybe, amelyet Kun Szabó István vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára nyitott meg. Kiemelte: pozitív üzenete ellenére méltatlanul kevéssé ismert az a segítség, amelyet Magyarország és népe nyújtott a második világháború idején ide menekült katonáknak és civileknek. Olyan példája volt ez a lengyel-magyar barátságnak, amelyet fontos megismertetni a nagyközönséggel és a felnövekvő nemzedékkel. A történelmi hagyományok nyomán a legmélyebb rokonszenv övezte az érkezőket, támogatásukban az egész társadalom és a politikai elit is egyetértett – tette hozzá.
A rendezvényen részt vett számos meghívott vendég, köztük dr Csúcs Lászlóné Halina, a lengyelek parlamenti szószólója, valamint ifj. Antall Józsefné Fülepp Klára.
A konferencián beszédet mondott Grzegorz Lubczyk, volt budapesti lengyel nagykövet, a film rendezője, aki felidézte Henryk Sławik életútját, embermentő tevékenységét, nem mellékesen könyvet is írt Sławikról és Antallról A lengyel Wallenberg címmel, amely 2003-ban jelent meg.
Megemlítette, hogy Lengyelországban három gimnáziumot is elneveztek Sławikról – köztük az egykori Szerokában,Henryk Sławik szülőhelyén, a mai Jastrzebie Zdrójban. Sokáig nem beszéltek arról, hogy Henryk Sławik zsidók ezreit is megmentette a biztos haláltól – mondta Grzegorz Lubczyk. Megemlítette a váci katolikus lengyel árvaházat is, amelynek minden lakója túlélte a második világháborút.
Henryk Sławikról és Antall Józsefről szólva elmondta: a két férfi teljesen más világból érkezett, mégis a sokéves együttműködés mellett mély barátság is összefűzte őket. Hangsúlyozta, hogy annak idején 250-nél is több magyar településen fogadtak be lengyel menekülteket, a lakosság is támogatta őket szükség esetén. Le a kalappal az előtt, ahogy akkor viselkedett a magyar társadalom - tette hozzá.
Majd Kovács István történész, polonista előadása következett a lengyel haderőről a nyugati fronton a második világháborúban, Kapronczay Károly, a Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár és Levéltár címzetes főigazgatója beszélt a lengyel menekültekről, akik 1939 őszén érkeztek Magyarországra, hogy menedéket találjanak. Beszélt arról az elképesztő és áldozatos szervezőmunkáról, amely segítségével folyamatosan el lehetett látni a hazánkba érkező lengyeleket. Végül Mitrovits Miklós, történész, polonista, az MTA Történelemtudományi Intézetének munkatársa tartott előadást a lengyel menekültekről, kiemelve a történelem fontosságát az iskolai oktatásban.
Ezek után következett Az élet peremén című film. Idősebb Antall Józsefet Olgierd Lukaszewicz, Henryk Sławikot pedig Krzysztof Głobisz alakítja rendkívül élethűen. A dokumentumfilm a két főszereplő első találkozásával indul, amikor idősebb Antall József meglátogatja a második világháború elől már Magyarországra menekült lengyel katonákat, hogy felmérje igényeiket. Antall találkozik Sławikkal, s baráti kézfogásukkal megkezdődik közös tevékenységük, kiváló együttműködésük, példaértékű szövetségük és harcuk. Barátságuk a sírig tart – hiszen, mint kiderült, az 1944-ben a nácik fogságába került Henryk Sławik magára vállalt minden felelősséget, barátját nem árulta el. Kislányát, Krystynát a film egyik megható jelenetében Antall József gondjaira bízza.
A film megszólaltatja Henryk Sławik és Antall József életének főbb szereplőit. Megszólal Jeszenszky Géza, az Antall-kormány volt külügyminisztere, felesége, Héjj Edit, ifj. Antall Jószef felesége, Fülepp Klára, Zbigniew Kuternak, Henryk Sławik unokája és Grzegorz Lubczyk, a film rendezője. Valamint számos egykori lengyel menekült, akik saját életükkel tanúsíthatták a történteket, saját szavaikkal mesélték el az átélteket.
Henryk Sławik és id. Antall József az 1939-ben hazánkba menekült lengyelek nagy segítői voltak. Megszervezték a civilek és katonák ellátását és élelmezését. Hamis okmányokkal látták el őket, ezzel köztük számos zsidó származású embernek az életét mentve meg.
Henryk Sławikot és idősebb Antall Józsefet az izraeli Yad Vashem Intézet a Világ Igaza elismerésben részesítette a zsidó emberek megmentéséért. Becslések szerint 30 ezer lengyel menekült, köztük 5 ezer lengyelországi zsidó köszönheti nekik az életét.
(Ijjas Anna)

                  

Kapcsolat

Országos Lengyel Önkormányzat
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

OLÖ Intézmények
LMH  |  LNONI  |  LKIésM

Lengyel szószóló

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Lap teteje