Különleges konferenciának adott otthont a Bem József Lengyel Kulturális Egyesület október 29-én. A "Rendhagyó történelemórák" elnevezésű esemény különböző szempontok szerint veszi górcső alá a lengyel-magyar kapcsolatokat.
Csaknem tele volt a terem, amikor elsőként Kovács István emelkedett szólásra. Előadásában részletesen bemutatta az 1830-31-es lengyel szabadságharcot és körülményeit, majd az 1863-as felkelést. Az előadók sorában őt követő Varga Endre nem volt jelen, előadását a moderátor Szalai Attila olvasta fel, aki a magyar és a lengyel legionisták sorsát mutatta be katonai történeteken és elbeszéléseken keresztül.
Kapronczay Károly sorra vette a magyar-lengyel kapcsolatokat a második világháború környékén, kitérve az 1939-es sorsdöntő határnyitásra és következményeire. Kiemelte a lengyel menekültek helyzetét, beszélt elhelyezésükről, munkához jutásukról. Megemlítette, hogy a magyar állam is arra törekedett, hogy a lengyelek itt gyökeret verjenek s senkit nem engedtek a németek kezére jutni.
A moderátorként közreműködő Szalai Attila is hozzájárult az előadás színvonalához. Részletesen beszélt Katyń témájáról,az azt követő elhallgatásról, valamint a magyar áldozatokról: Korompay Emánuelről és a magyar családból származó Oskar Rudolf Kuehnelről.
Molnár Imre az Egyház Lengyelországban játszott kulcsfontosságú szerepéről tartott előadást. A katolikus Egyház sorsa a kezdetektől fogva összefonódott az országéval. Mikor Lengyelországot három részre osztották, az Egyház volt az egyedüli egységes intézmény, amely többek között morális támaszként szolgált. A lengyel történelmi függetlenségi harcokat az Egyház mindig támogatta.
Kiss Gy. Csaba a hivatalos Magyarország és a hivatalos Lengyelország kapcsolatát elemezte, a két ország közti csatornákat három részre osztva fel: kulturális, egyházi és civil társadalmi kapcsolatok szintjére.
A sort Zajti Ferenc zárta, aki bejelentette, hogy hamarosan film készül a lengyelországi autóstoppos generációról. Kiemelte a Lengyelországba utazók kezdeti megdöbbenését, amikor hazájukat elhagyva egy teljesen más világgal és életformával szembesültek. Az autóstoppos generációnak nagyrészt hasonló tapasztalatai vannak, a kalandoknakés meghatározó élményeknek se szeri, se száma.
A konferencia végén szó esett Kovács István legújabb könyvéről, amelynek bemutatója november 18-án az isaszegi falumúzeumban lesz.
A konferencia következő részére november 19-én kerül sor.
(A.Ijjas fot.B.Pál)