Több mint 100 fénykép, a szemtanúk visszaemlékezései, korabeli újságok címlapjai és 1989-es eseményekről szóló televíziós riportok – ez csak néhány eleme annak a szabadtéri kiállításnak, amely a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében áll.
Az 1989 – A változások éve. Kelet-Közép-Európa útjain 1939–1989 című kiállítást július 2-án csütörtökön Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere nyitotta meg Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete, Lieselore Cyrus, a Németországi Szövetségi Köztársaság magyarországi nagykövete, valamint Dr. Bába Iván, az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózatának magyar koordinátorának jelenlétében.
Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere elmondta, hogy a diktatúrát átélőknek kötelessége emlékeztetni másokat is mindarra, ami történt. „A zsidó-keresztény kultúra parancsa már 4000 éve, hogy elmondjuk az igazságot gyermekeinknek, unokáinknak. Ez erkölcsi kötelességünk. Amikor az alapítvány munkájáról beszelünk, az első szó, az <emlékezet>. Átéltük, ezért tovább akarjuk adni. A tapasztalatok átörökítésének, viszont csak akkor van értelme, ha lesz belőle valami, ha abból közös energia születik”- mondta a miniszter.
Dr. Bába Iván hangsúlyozta, hogy a kommunista múlt jelenkori megítélése kizárólag a humor és a mindennapi élet szintjén veszélyes lehet. A humornak a diktatúra idejében fontos szerepe volt és terápiás célt szolgált. A lengyel plakátok, magyar filmek és más különféle művészi kifejezési formák által próbáltuk megőrizni függetlenségünket, ezzel védekezve a totalitárius diktatúrákkal szemben.
Roman Kowalski lengyel nagykövet beszédében arról szólt, hogy „a „Freedom Express” nemzetközi kampány alapvető célja, hogy törekedjen az európai történelem közös elbeszélésének a létrehozására, valamint egy olyan párbeszéd és egymást kölcsönösen kiegészítő narratíva kidolgozására, amely helyet biztosít az értelmezések és interpretációk sokaságának. Ez a párbeszéd elősegíti saját identitásunknak az erősödését és lehetőséget ad arra, hogy elkerüljük a megismétlését legalább annak a néhány hibának, amelyek a leginkább sorsdöntőnek bizonyultak a történelmünk során.”
Az idáig Berlinben, Brüsszelben és Varsóban bemutatott kiállítás Közép-Európa társadalmainak történetét az elveszített szabadságon keresztül mutatja be, és ismerteti azokat a korlátozásokat, amelyek az egykori keleti blokkban a polgári szabadságjogokat jellemezték. Betekintést enged abba a küzdelembe, amely a szabadság visszaszerzéséért folyt, s amely végül elvezetett 1989 legfontosabb eseményeihez. Különös figyelmet szentel annak, hogy mi az ami összeköti, s ami elválasztja Kelet-Közép-Európa társadalmainak emlékezetét azokról az eseményekről, amelyek megelőzték a kommunizmus európai bukását.
A kiállítás a Múzeumkertben, a Magyar Nemzeti Múzeum előtti területen 2015. augusztus 8-ig tekinthető meg.
A kiállítás európai turnéjával egy időben megtekinthető annak elektronikus verziója is a http://1989.enrs.eu/exhibition címen.