Elhelyezték Szent Maksymilian Kolbe atya ereklyéjét a budapesti Lengyel Templomban, a Lengyel Házban pedig megnyitották „Az emlékezés kliséi. Labirintusok.” című kiállítást.
Szent Maksymilian Kolbe atya ereklyéjének elhelyezése egy adventi lelkigyakorlattal zárult a budapesti Lengyel Templomban. Az ereklyét dr. Piotr Cuber atya helyezt el. Ez gondolkodásra készteti az embereket, hogyan ismerjük fel életünk folyamán Isten akaratát, hogyan járjunk el a szeretet jegyében, ugyanis a keresztény értékek rombolása a világ pusztulásához vezet.
Az atya arra is ösztönözte a résztvevőket, hogy gondoljuk át életünk értékrendjét, és hogy ismerjük fel magunkban a választ arra a kérdésre, hogy szégyenkeznünk kell-e Isten előtt vagy nem. Példákat hozott fel Szent Maksymilian Kolbe atya életéből, ezeket sorolta fel, hogyan alakítsuk életünket. A hívek megfogadták, hogy követni fogják a vértanú útmutatásait és őrizni fogják a szent ereklyéjét, amelyen keresztül a mártír atya jelen van köztünk. A templomban még megtalálható Szent II. János Pál és Szent Kinga, valamint Szent Adalbert és két ferences rendi vértanú, Michał Tomaszek és Zbigniew Strzałkowski ereklyéje is. Szent Maksymilian Kolbe atya ereklyéje a két rendbeli testvérének ereklyéjéhez legyen társítva – ezen ereklyék már a hetvenes években lettek elhelyezve Szent Maksymilian képmásánál.
Advent harmadik vasárnapja az a Úr születésének és Jézus Krisztussal való találkozás felett érzett öröm vasárnapja – jelentette ki dr. Piotr Cuber atya, aki a Krzysztof Grzelak atyával koncelebrációval bemutatott szentmise után Szent Maksymilian ereklyéjével megáldotta a híveket.
Ezután a Lengyel Házban a Lengyel Közművelődéi Központ egy szokatlan kiállításra - „Az emlékezés kliséi. Labirintusok.” című tárlatra invitálta az érdeklődőket; a tárlat a Lengyel Intézetben található kiállíts eredményeként született, a kiállított tárgyak, emlékek Marian Kołodziej munkáit mutatja be; a több, mint 200 rajz és további kompozíciós elem a koncentrációs táborban keletkezett. A munkák a koncentrációs tábor gyehennáját mutatja be az egykori német Auschwitz táborban, valamint bemutatják azt a heroikus győzelmet, amelyet Szent Maksymilian Kolbe ferences atya aratott azzal, hogy megmentette egy fogolytársa, Franciszka Gajowniczek életét. Marian Kołodziej képzőművész, színházi és filmes operatőr több lengyelországi monumentális oltár alkotója, amelyek II. János Pál egykori lengyel zarándok helyszíneiről ismertek. A művész 1940-ben, az első deportálás során került az auschwitzi táborba, ahol a 432-es számot viselte. Fél évszázadon át nem tudott beszélni a vele történtekről, és ezeket a munkásságában sem jelenítette meg. Egy agyvérzés után a 90-es évek elején tért vissza a témához, így született a „Az emlékezés kliséi. Labirintusok.” című kiállítás. A művész 2009 október 13-án hunyt el. Hamvait a harmężei Szent Maksymilian Kolbe Centrum kriptájában helyezték örök nyugalomra.
Inf. saját GP, fotó: Pál B.