biglogo archivum

W sobotę 21 stycznia  i niedzielę 22 stycznia przeżywaliśmy  Dzień Babci i Dzień Dziadka. W sobotę ze szczególnymi życzeniami dla babć i dziadków przygotowały się przedszkolaki z parafialnego przedszkola przy SKP pw. św.Wojciecha i z przedszkola PSK im. J.Bema.

W niedzielę z tej właśnie okazji po przedpołudniowej Mszy Świętej w kościele polskim siostra Weronika pracująca w naszej parafii Misjonarka Chrystusa Króla wraz z wywodzącymi się z naszej wspólnoty przedszkolakami oraz  uczniami i ich rodzicami ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie Polskiej w Budapeszcie, zaprosiła polonijne Babcie i Dziadków na specjalne spotkanie do Domu Polskiego w trakcie którego, dzieci przedstawiły jasełka, a następnie licznie przybyłe babcie i dziadkowie odbarowani zostali słodkościami. Relację zdjęciową zamieszczoną poniżej z tego bardzo miłego wydarzenia przygotowała Barbara Pál.

W Polsce Dzień Dziadka przypada 22 stycznia. Możemy dziadków i babcie uczcić razem, bo Dzień Dziadka następuje w Polsce po Dniu Babci, który świętujemy 21 stycznia. O ile babcie swoim świętem mogą się cieszyć od połowy lat 60. XX wieku, to Dzień Dziadka ustanowiono dopiero w 1981 roku.

Na Węgrzech nie ma oddzielnego Dnia Babci. Zwyczajowo święto to łączone  jest z Dniem Matki czyli przypada na pierwszą niedzielę maja. Swojego oddzielnego święta nie mają węgierscy dziadkowie. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się tu obchody Dnia Seniorów ( zarówno babć jak i dziadków) , które podobnie jak w innych krajach świata przypadają na początek października. 

 

Dzień Babci i Dzadka, a też światowy dzień seniora  to doskonała okazja dla rodziców, aby pokazać swoim pociechom, czym jest tradycja i jak ważny jest szacunek dla osób starszych. To idealny moment na spędzanie czasu w gronie bliskich, wspominanie, słuchanie opowieści, odkrywanie historii rodziny.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia i Bożego błogosławieństwa !

 

                  

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Instytucje OSP 
PDK  |  OUSPiP  |  PIBiM

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Początek strony