biglogo archivum

W dniu 14 listopada 2018 r. Polsko-Węgierskie Stowarzyszenie Kulturalne w Érdzie upamiętniło Święto Narodowe Polaków.

Nasze stowarzyszenie stara się przybliżyć swoim, w większości węgierskim członkom i zainteresowanym, polską historię, kulturę, stosunki polsko-węgierskie, organizując serię wykładów historycznych i inne uroczystości.

Nie mamy możliwosci organizacji „wielkich imprez", ale korzystajac ze stosunkowo skromnych warunków, które zabezpiecza nam biblioteka miejska  - wsród książek - na nasze uroczystości, spotkania. Tak było i dziś w 100 rocznicę Niepodleglości Polski, którą upamiętniliśmy wystawą, wykładem i prezentacją książek.

Zainteresowani mogli obejrzeć wystawę Instytutu Polskiego w Budapeszcie poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Wykład dr Miklósa Mitrovitsa przybliżył słuchachom historię Polski od rozbiorów do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku, z uwzglednieniem wątków węgierskich. Zaprezentowane zostały ksiażki wydane na Centenarium  „Hídépítők” oraz „Riválisok a pályán, barátok a hétköznapokban”  (Budowniczy mostów” i „Rywale na boisku, przyjaciele na codzień”SME).

Dla zgromadzonej 45-50 osobowej publiczności,omawiane tematy nie są obce, choć większość zainteresowanych nie  dysponuje głębsza wiedzą w tym zakresie.

Piętnastoletnia działalność stowarzyszenia: dziesiątki programów, wykładów, prelekcji, wystaw, projekcji filmów i podróży tematycznych do Polski, znacznie pomogło nabyć i pogłębić wiedzę krajoznawczo-historyczną o Polsce.

Dzisiejszy program był tego kolejnym etapem: przygotowanie i wiedza dr Miklosa Mitrovitsa spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Historyk wzbogacił wiedzę słuchaczy, wskazał interesujące polsko-węgierskie korelacje omawianego okresu.

Myślimy, że nasze stowarzyszenie godnie  obchodziło święto narodowe Przyjaciół.

 

Bazsóné Megyes Klára prezes

Tłumaczenie: Sebestyénné Majchrowska Ewa. Zdjęcie Boros Sándor

 

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Rónayné Słaba Ewa
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.

 

Początek strony