nyitomontazs

logo mobil

XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017"

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Poznaniu zaprasza młodzież polonijną do Polski, na XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017", który odbędzie się terminie od 20 lipca do 29 lipca br. w Wągrowcu koło Poznania.

Zapisy uczniów do Szkoły Polskiej na Węgrzech

Szanowni Rodzice! Informujemy, że można już zapisywać dzieci do naszej szkoły (Budapeszt, X dzielnica, ul. Állomás 10.).

Rekrutacja rozpoczęta! Bezpłatna polska szkoła dla najmłodszych!

Mieszkasz za granicą i chciałbyś, żeby Twoje dziecko mówiło po polsku? Szukałeś rozwiązania, które pomoże Ci w nauce Twojej pociechy?

10. Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz dziesiąty organizują Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, do którego już od 27 lutego można zgłaszać inicjatywy historyczne minionego roku.

Uwaga KOLONIE LETNIE 2017 !

Informujemy, że podobnie jak w latach poprzednich Stołeczny Samorząd Polski organizuje kolonie letnie, które tym razem odbędą się w RABCE Zdroju w terminie od 18-25 czerwca 2017.

Prasa polonijna

Budapeszt: Polacy na Festiwalu Śródmiejskim Budapeszt: Polacy na Festiwalu Śródmiejskim

  2017. maj. 23. (wtorek)


Samorząd Polski w V. dzielnicy Budapesztu zaprasza na występ zespołu Pieśni i Tańca “Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, który odbędzie się w dniu 27 maja o godz. 16.30 na Placu Erzsébet w V. dzielnicy Budapesztu.

Więcej

Budapeszt: obradował OSP Budapeszt: obradował OSP

  2017. maj. 20. (sobota)


20 maja w Budapeszcie pierwszy raz po remoncie siedziby przy ul. Állomás 10, na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu plenarnym zebrał się Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech.

Więcej

Uroczystość odpustowa, piknik rodzinny Uroczystość odpustowa, piknik rodzinny

  2017. maj. 20. (sobota)


Polska Parafia Personalna, Polski Ośrodek Kulturalno Oświatowy filia Óhegy oraz Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha serdecznie zaprasza na uroczystość odpustową w Polskim Kościele oraz Dzień Matki i Dziecka w Domu Polskim.

Więcej

Wybory w SKP pw. św. Wojciecha na Węgrzech Wybory w SKP pw. św. Wojciecha na Węgrzech

  2017. maj. 17. (środa)


16 maja w Budapeszcie odbyło się walne sprawozdawczo-wyborcze zebranie członków Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech.

Więcej

Polskie legitymacje szkolne dla uczniów szkół polonijnych i zagranicznych Polskie legitymacje szkolne dla uczniów szkół polonijnych i zagranicznych

  2017. maj. 17. (środa)


Sejm przyjął w grudniu 2016 r. zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz osoby uczące się języka polskiego w szkołach obcych systemów oświaty, a także nauczycieli tych szkół, do otrzymania polskich legitymacji ucznia i nauczyciela.

Więcej

Oferta stypendialna Europejskiej Akademii Dyplomacji Oferta stypendialna Europejskiej Akademii Dyplomacji

  2017. maj. 16. (wtorek)


W imieniu Europejskiej Akademii Dypolomacji z siedzibą w Warszawie, mam zaszczyt przesłac Państwu informację na temat Akademii Młodych Dyplomatów - rocznego programu adresowanego do osób, ktore planują karierę zawodową w środowisku międzynarodowym.

Więcej

Uwaga: zapisy na kolonie do Rabki Zdroju ! Uwaga: zapisy na kolonie do Rabki Zdroju !

  2017. maj. 10. (środa)


Stołeczny Samorząd Polski w terminie 18. 06. – 25. 06. 2017 r. organizuje wyjazd dla dzieci w wieku 7 – 14 lat na wypoczynek do Polski - miejsce: Rabka- Zdrój.

Więcej

PUŁTUSK FESTIWAL IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA PUŁTUSK FESTIWAL IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA

  2017. maj. 09. (wtorek)


Na stronie internetowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” http://wiadomosci.wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci/6238/Zgoszenia-na-Putusk-Festiwal-im-Krzysztofa-Klenczona opublikowane zostało zaproszenie do udziału w PUŁTUSK FESTIWAL IM. KRZYSZTOFA KLENCZONA.

Więcej

Zaproszenie do udziału w WARSZTATACH MUZYCZNYCH MUSIC CAMP Zaproszenie do udziału w WARSZTATACH MUZYCZNYCH MUSIC CAMP

  2017. maj. 09. (wtorek)


Zapraszamy młodych polonijnych muzyków do udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach 28 czerwca do 4 lipca 2017 roku w Domu Polonii w Pułtusku.

Więcej

Uwaga!! Uwaga!!

  2017. maj. 02. (wtorek)


Rozpoczęła się rekrutacja do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego na rok szkolny 2017/2018 !!!

Więcej

Zapisy uczniów do Szkoły Polskiej na Węgrzech

Szanowni Rodzice!

Informujemy, że można już zapisywać dzieci do naszej szkoły (Budapeszt, X dzielnica, ul. Állomás 10.).

Więcej…

XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017"

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Poznaniu zaprasza młodzież polonijną do Polski, na XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "ORLE GNIAZDO 2017", który odbędzie się terminie od 20 lipca do 29 lipca br. w Wągrowcu koło Poznania.

Więcej…

Budapeszt: 300 lat Derenku

7 kwietnia w Budapeszcie w sali dawnej Izby Wyższej Węgierskiego Parlamentu odbyła się zorganizowana przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech i Polski Instytut Badawczy i Muzeum konferencja otwierająca cykl uroczystości poświęconych 300-leciu polskiego osadnictwa w Derenku.

Więcej…

Uwaga KOLONIE LETNIE 2017 !

Informujemy, że podobnie jak w latach poprzednich Stołeczny Samorząd Polski organizuje kolonie letnie, które tym razem odbędą się w RABCE Zdroju w terminie od 18-25 czerwca 2017.

Więcej…

10. Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz dziesiąty organizują Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, do którego już od 27 lutego można zgłaszać inicjatywy historyczne minionego roku.

Więcej…

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz dziesiąty organizują Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, do którego już od 27 lutego można zgłaszać inicjatywy historyczne minionego roku.

Do Plebiscytu można zgłaszać projekty w 3 kategoriach: WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenarna, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne, WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz EDUKACJA i MULTIMEDIA – tj. projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne etc.), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (np. film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne.
Zgłoszenia przyjmowane są od 27 lutego poprzez formularz dostępny na stronie projektu: http://whr.muzhp.pl/, gdzie również znajduje się regulamin plebiscytu.
W kolejnych etapach konkursu jury wybierze po 5 projektów z każdej kategorii. Projekty te zostaną poddane głosowaniu internautów, którzy wybiorą 3 zwycięskie przedsięwzięcia uhonorowane statuetkami. Ogłoszenie wyników nastąpi 1 czerwca 2017 r.
Polecamy spot 10. edycji Wydarzenia Historycznego Roku: https://www.youtube.com/watch?v=bquxM7ZIIsE 
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. W ubiegłym roku ponad 7 tys. internautów oddało swoje głosy na konkretne wydarzenia. Jak podkreślają uczestnicy – „plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii”.
Można do niego zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc. Od początku Plebiscytu łącznie ponad 40 tys. internautów wzięło udział w głosowaniach.
Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 700 przedsięwzięć. Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie (np. Zamek Królewski na Wawelu), jak i lokalne stowarzyszenia (np. Stowarzyszenie „Wizna 1939”). Plebiscyt jest dwuetapowy. W pierwszej kolejności najwartościowsze projekty wybierają eksperci (naukowcy, muzealnicy), a następnie internauci głosują na jedno spośród wyselekcjonowanych przedsięwzięć. Dotychczas zostały wyróżnione m.in. projekt edukacyjny związany z musicalem „Korczak” organizowanym przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku, wystawa stała Muzeum Katyńskiego czy nowoczesna ekspozycja „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

To pierwszy tego typu plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.
Harmonogram:
27 luty – 31 marca 2017 - zgłaszanie projektów (I etap)
do 7 kwietnia 2017 - Jury wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii
13 kwietnia – 14 maja 2017 - głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)
1 czerwca 2017 - oficjalne ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator Plebiscytu: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner Plebiscytu: portal historia.org.pl
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl.
inf. Muzeum Historii Polski

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

 
szkola polska

polski muzeum

 

emet logo 

 

Wcześniejsze wiadomości

Kontakty

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech
1102 Budapest, Állomás u. 10.
tel: 36-1/261-1798, 36-1/260-7298
fax: 36-1/909-28-56
e-mail: olko@polonia.hu 

Rzecznik narodowości polskiej

Dr. Csúcs Lászlóné Halina
Lengyel Nemzetiségi Szószólói Iroda
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.
Telefon: 441-5280 
E-mail: csucs.halina@parlament.hu 

Początek strony